Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου 2014

Τιμωρός... ο Λεοζίνιο – "Προβληματικός" ο Παναθηναϊκός

Τιμωρός... ο Λεοζίνιο – `Προβληματικός` ο Παναθηναϊκός
Με υπέροχο πλασέ του Λεοζίνιο η Καλλονή επικράτησε εντός έδρας του Παναθηναϊκού με 1-0 και πήρε σπουδαία και ιστορική νίκη – Αποβλήθηκε στο 86' ο Μανούσος – Πρόβλημα στη δημιουργία και το τελείωμα φάσεων είχε σε ένα ακόμα αγώνα το “τριφύλλι”
Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να έχει ελαφρά υπεροχή, προσπαθώντας να κυκλοφορήσει την μπάλα και τους παίκτες της Καλλονής να προσπαθούν να φανούν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι μετά το 20λεπτο, είχαν καλή στιγμή στο 29 με τον Χουάνμα και -τελικά- άνοιξαν το σκορ στο 35, με το υπέροχο σουτ του Λεοζίνιο (λάθος του Κουτρουμπή στη φάση). Λίγο πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, οι νησιώτες είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου, χάνοντας έτσι σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους πριν την ανάπαυλα.

Να τονίσουμε πως οι “πράσινοι” φωνάζουν για την φάση του 9', όταν ο Κλωναρίδης βγήκε απέναντι από τον Χογκ, ο γκολκίπερ της Καλλονής βγήκε από την περιοχή του και τον μάρκαρε αντικανονικά, έχοντας δίπλα του δυο συμπαίκτες του και με τον διαιτητή Τριτσώνης να μη βλέπει την παράβαση

Με την έναρξη της επανάληψης ο Αναστασίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους λαγό και Μπαϊράμι, θέλοντας να βελτιώσει την ομάδα του σε άμυνα και μεσοεπιθετικά. Η Καλλονή είχε τη ψυχολογία με το μέρος της και κατάφερε αρχικά να κρατήσει τους “πράσινους” μακριά από την εστία του Χογκ.

Η πίεση του “τριφυλλιού” αυξήθηκε, με τον Κλωναρίδη να αναγκάζει τον πορτιέρε της Καλλονής σε δύσκολη επέμβαση στο 54'. Το “τριφύλλι” είχε σαφή υπεροχή στη συνέχεια, έχοντας μάλιστα δυο πολύ καλές στιγμές με τον Πέτριτς στο 71'. Οι παίκτες της καλλονής αμύνθηκαν δυναμικά, ενώ στο 86' έμειναν με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Μανούσου. Τελικά οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήραν μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Γιορέντε (69' Πιπίνης), Κεϊτά (66' Μπαρέρα), Λεοζίνιο (85' Χωριανόπουλος), Μανούσος, Ναβάρο, Χουάνμα, Καλτσάς

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Κουτρουμπής (46΄Λαγός), Μέντες, Κλωναρίδης, Ζέκα, Ατζαγκούν (70' Καρέλης), Νάνο, Μπούι (46' Μπαϊράμι), Σίλντενφελντ, Μπούρμπος, Πέτριτς

ΌΛΕΣ ΟΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΤΟ NEWSIT

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ BAZAAR από του μαθητές του δημοτικού σχολείου Νεοχωρίου, με χορηγία της καφετέριας {{LA BOHEME }} Διον Παναγόπουλου

Είμαι στην μεγάλη και πολύ  ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι έγινε μια πολύ καλή και γενναιόδωρη πράξη από έναν επαγγελματία του χωριού μας ...