Τρίτη 3 Μαΐου 2011

Οι μάγκες με τα κόκκινα!

Οι μάγκες με τα κόκκινα!Πρωταθλητής Ελλάδας για 25η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ ανδρών!

Οι «ερυθρόλευκοι», με μπροστάρη τον Γιάννη Καλμαζίδη, παρότι ήταν απλήρωτοι όλη τη χρονιά, ανέτρεψαν όλα τα προγνωστικά και με την τρίτη τους νίκη επί του Ηρακλή στους τελικούς της Α1, πήραν έναν παλικαρίσιο τίτλο!

Στο κεκλεισμένων των θυρών Ρέντη, επικράτησαν 3-0 σετ του «Γηραιού», πέτυχαν το 3-0 στη σειρά και ολοκλήρωσαν μαγικά τη σεζόν, καθώς είχε προηγηθεί η κατάκτηση του Κυπέλλου και του Σούπερ Καπ!

Με το τέλος του παιχνιδιού, οι θύρες άνοιξαν και οι φίλοι του Ολυμπιακού γιόρτασαν μαζί με τους παίκτες και το τεχνικό τιμ! Φανταστική ατμόσφαιρα στο «Μελίνα Μερκούρη».

Στον Ρολάντο Ντεσπέιν δόθηκε το βραβείο του κορυφαίου παίκτη του πρωταθλήματος.

1ο σετ 25-21

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά και το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο. Ο Ηρακλής, έφτασε να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 8-8. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, παρουσιάστηκε αποφασιστική σε άμυνα και επίθεση και έφτασε να προηγείται με 12-9! Ο προπονητής του «Γηραιού» πήρε τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του, όμως η διαφορά των τριών πόντων διατηρήθηκε για τον Ολυμπιακό. Η δεύτερη υποχρεωτική διακοπή βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με +4 (16-12). Με επιμέρους σκορ 3-0, ο Ηρακλής μείωσε σε 17-15, όμως ένα καρφί του Τζούριτς και ένα του Ανδρεάδη σε πρώτο χρόνο έφεραν το 19-16. Με τον Ντεσπέιν να πετυχαίνει τρεις πόντους σερί ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έφτασε στο 22-17. Η διαφορά παρέμενε σταθερά στο + 4 και τελικά ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 25-21.

2ο σετ 26-24

Με τον ίδιο τρόπο στην αρχή και το δεύτερο σετ και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό με 8-7. Ο Ηρακλής βελτίωσε τις αμυντικές του επιδόσεις και βρέθηκε να προηγείται χωρίς όμως να καταφέρνει να χτίσει διαφορά, το σετ ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να δείχνουν πάθος και παράλληλα τα πολύ καλά στοιχεία που διαθέτουν σε άμυνα και επίθεση. Στη δεύτερη διακοπή ο «Γηραιός» είχε αέρα δύο πόντων 16-14.

Οι εντολές του Μπρουκς έφεραν αποτέλεσμα και ο Ηρακλής ξέφυγε με τέσσερις πόντους 18-14 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για να πάρει το σετ. Ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε αρκετά λάθη με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +6 (22-16) αναγκάζοντας τον Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ. Με τον Ντεσπέιν και τον Γιαμπλόνσκι η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις με τον προπονητή του Ηρακλή να καλεί στον πάγκο τους παίκτες του για να δώσει οδηγίες. Οι γηπεδούχοι με τον Τζούριτς ροκάνισαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και με μπλοκ του Ντεσπέιν έφτασαν στο 23-23! Και σα να μην έφτανε αυτό για τον Ηρακλή πέρασε και μπροστά 24-23! Το συγκλονιστικό σετ ολοκληρώθηκε με νικητή τον Ολυμπιακό 26-24!

3o σετ 25-19

Με την πλάτη στον τοίχο οι παίκτες του Ηρακλή μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα 4-2. Οι Ντεσπέιν και Τζούριτς όμως με εξαιρετική απόδοση, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Με την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός συνέχισε με καταιγιστικό ρυθμό και εκτόξευσε στο 20-13 τη διαφορά! Ο «Γηραιός» έκανε ένα σερί 4-0 το οποίο δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την κατάσταση. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-19, στην τρίτη νίκη στους τελικούς και το 25 πρωτάθλημα της ιστορίας του!

Ολυμπιακός (Γιάννης Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 13 (10/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ), Εστράδα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 21 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Γιαμπλόνσκι 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Κουζούνης -λ 79% υπ. - 64% άριστες) / Κοκκινάκης, Φράγκος, Χαριτωνίδης, Παπάζογλου.

Ηρακλής (Φρέντι Μπρουκς): Όουενς 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 38% άριστες) , Κράβαρικ 6 (6/10 επ.), Προύσαλης, Κιρόγκα 12 (12/23 επ., 56% υπ. - 44% άριστες), Μπίλινγκς 15 (13/28 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 68% υπ. - 50% άριστες) / Γκόρτσανιουκ 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 25% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κανέλλος 2 (2 άσοι)

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Πιπεριάς

Η Διευθύντρια του δημ σχολείου Κα Ε. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ευχαριστεί τον ευγενή χορηγό του σχολείου Δ.ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟ

Η Διευθυντήρια του δημ σχολείουΝεοχωρίου  Κυρία Ευγενία Αλεξανδροπούλου   με γραπτή επιστολή που ακολουθεί, ευχαριστεί θερμά  τον συγχωρια...