Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Με Ζιλμπέρτο ο ΠΑΟ πήρε κεφάλι στα πλέι οφ

Αποθέωση για τον 35χρονο μέσο, όπως και για τον Σαλπιγγίδη!

Πιθανότατα στο τελευταίο του παιχνίδι μπροστά στον κόσμο του Παναθηναϊκού ο Ζιλμπέρτο Σίλβα με το γκολ (από θέση οφσάιντ) που πέτυχε κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ (74') χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό (1-0), τον έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι οφ με 10 βαθμούς και αποθεώθηκε από τον κόσμο των «πρασίνων». Πολύ ζεστό το χειροκρότημα και για τον πρώην παίκτη του «τριφυλλιού» Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Ο Βραζιλιάνος, ήταν το πρόσωπο του αγώνα. Μέσα σε συγκίνηση, καθώς οι πληροφορίες τον θέλουν να αποχωρεί μετά το τέλος της σεζόν, πέτυχε το πιο κρίσιμο ίσως γκολ για τον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ, στο 74’ και έφερε ξανά σε θέση οδηγού (για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ) τους "πράσινους". Στην 118η εμφάνισή του (σε όλες τις διοργανώσεις) με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ο Ζιλμπέρτο Σίλβα γνώρισε την αποθέωση καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ιδιαίτερη ήταν η συμπεριφορά του κόσμου και προς τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, που τα προηγούμενα 4 χρόνια αγωνίστηκε με τον Παναθηναϊκό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, Ο ΠΑΟΚ, που έχει να κερδίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό από το 1999, σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι δεν έπεισε. Φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι στόχο του ήταν να παίξει άμυνα και να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε κατοχή μπάλας, αλλά δεν έφτανε εύκολα στη δημιουργία φάσεων.

Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο παιχνίδι οι «πράσινοι» επιχείρησαν να γίνουν πιο επιθετικοί και κυρίως με τον Σεμπάστιαν Λέτο, που ήταν σε καλή μέρα, προσπάθησαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Το γκολ προήλθε από στημένη φάση, ενώ θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ είχε χάσει στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ πάλι με τέρματα που σημειώθηκαν από στημένες φάσεις. Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα εκμεταλλεύτηκε την… αναμπουμπούλα στην αντίπαλη άμυνα και από κοντά έκανε το 1-0, αν και ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το φιλμ του αγώνα

5' Κεραυνός του Βύντρα από μακριά, ο Χαλκιάς έδιωξε εντυπωσιακά
12' Σέντρα του Λίνο από αριστερά, ο Αθανασιάδης έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Τζόρβας μπλόκαρε εύκολα
23' Διπλό λάθος του Κάκου, που πρώτα έδωσε λανθασμένα κόρνερ υπέρ του Παναθηναϊκού και μετά σφύριξε πέναλτι για χέρι του Τσιρίλο, που ποτέ δεν έγινε. Μετά από συνεννόηση με τον βοηθό του, ωστόσο, πήρε πίσω την απόφασή του
27' Σωτήρια προβολή του Βύντρα μπροστά από τον Αθανασιάδη που ήταν μόνος του με τον Τζόρβα
44' Καταπληκτικό σουτ του Νίνη, ο Χαλκιάς με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ
53' Σέντρα του Νίνη, ο Σισέ έσπασε με το κεφάλι στον Λέτο, ο Αργεντινός έκανε το βολέ στην κίνηση, αλλά και πάλι απέκρουσε ο Χαλκιάς
73' Δυνατό σουτ του Βύντρα, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χαλκιάς
74' ΓΚΟΛ (1-0): Εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Χαλκιάς έδιωξε με γροθιές, ο Σισέ σούταρε, ο Χαλκιάς έκανε νέα μεγάλη απόκρουση, αλλά στην επαναφορά ο Ζιλμπέρτο, από θέση οφσάιντ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
75' Αποθεώθηκε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, που άφησε τη θέση του στον Ελ Ζαρ
79' Στα χέρια ήρθαν Βιτόλο και Χριστοδουλόπουλος, ο Ισπανός κλότσησε τον παίκτη του Παναθηναϊκού, αλλά ο Κάκος δεν έδωσε ούτε κίτρινη
84' Μπαλιά τρύπα του Βιεϊρίνια, ο Αθανασιάδης εμπόδισε τον Μουσλίμοβιτς που εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

ΣΚΟΡΕΡ: 74' Ζιλμπέρτο Σίλβα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ.Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝEΣ: Κοντρέρας - Σιμάο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος (68' Μαρίνος), Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Νίνης (68' Καραγκούνης), Λέτο, Λουίς Γκαρσία (46' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Έτο (69' Σνάουτσνερ), Λίνο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Τσουκαλάς, Βιτόλο, Φωτάκης (80' Μουσλίμοβιτς), Σαλπιγγίδης (75' Ελ Ζαρ), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

Είπαν:

Ζεσουάλδο Φερέιρα: «Ο ΠΑΟΚ ήρθε για να εκμεταλλευτεί κάποιες ευκαιρίες για γκολ και έπαιξε αμυντικά με όλη την ομάδα πίσω από το κέντρο. Όταν μια ομάδα σε όλο το παιχνίδι πιέζει αυτό δημιουργεί πτώση στο ρυθμό και αυτό συνέβη και σε εμάς. Οι παίκτες ήξεραν πόσο σημαντική και γι’ αυτό προσπαθήσαμε να διατηρήσουμε το αποτέλεσμα. Τώρα είμαστε στην πέμπτη αγωνιστική και δεν έχει τελειώσει τίποτα. Είναι δύσκολο όταν έχεις τόσο σύντομα αγώνες να ανταπεξέλθεις. Εμείς το κάναμε αυτό και είναι θετικό. Πετύχαμε μια δίκαιη νίκη γιατί σε τέτοιου είδους παιχνίδια μόνο για το τρίποντο».

Για να μείνουμε πρώτοι πρέπει να νικήσουμε και την ΑΕΚ. Είναι ένας τελικός και ελπίζω την Τετάρτη οι παίκτες μου να προλάβουν να ανασυνταχθούν για να είναι έτοιμοι. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να νικήσει, ο ΠΑΟΚ έπαιξε για την ισοπαλία. Η απόδοσή τους έδειξε πως είναι πιο ξεκούραστη που πίεσε περισσότερο. Ο ΠΑΟ προσπάθησε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τον τρόπο που έπαιξαν και έφτασαν στα όριά τους.

Για τον Ζιλμπέρτο Σίλβα, τόνισε: «Σε όλη την διάρκεια που είμαι εδώ δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Είναι ένας έξυπνος παίκτης. Είναι τέτοιας πάστας παίκτης στον οποίο μπορεί να χτιστεί μια μεγάλη ομάδα. Κάθε μέρα έκανε καλύτερη προπόνηση από την προηγούμενη. Έχει πάρει ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο με τον σύλλογο και πρέπει να γραφτεί με χρυσά γράμματα. Είναι από τους μεγαλύτερους παίκτες που έχουν παίξει στον Παναθηναϊκό και πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ που φεύγει».

Γιόσου Σαριέγκι: «Σε τέσσερις μέρες άλλαξαν πάρα πολλά. Μετά τα πρώτα ματς δεν βρισκόμασταν σε πολύ καλή ψυχολογική κατάσταση, όμως τώρα είναι όλα καλά. Πλέον έχουμε ένα παιχνίδι με την ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΚ, το οποίο πρέπει να κερδίσουμε προκειμένου να βγει ο Παναθηναϊκός στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Επίσης, είμαι υπερήφανος που υπήρξα συμπαίκτης του Ζιλμπέρτο Σίλβα. Είναι ένας σπουδαίος ποδοσφαιριστής κι ένας υπέροχος άνθρωπος. Περάσαμε τρία υπέροχα χρόνια στην ομάδα»

Μάκης Χάβος: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν απειληθήκαμε ούτε στο ελάχιστο. Στο διάστημα 55-65 πήγαμε λίγο πίσω αλλά φταίει και η κούραση των παιδιών από τα παιχνίδια ολόκληρης της σεζόν. Απ’ ότι πληροφορήθηκα το γκολ του Παναθηναϊκού είναι οφσάιντ, δεν ξέρω θα το δω και μόνος μου. Σταθήκαμε και άτυχοι στην φάση του Μουσλίμοβιτς. Δεν έχει τελειώσει τίποτα, τα πλέι οφ έχουν ακόμα ένα παιχνίδι».

Λίνο: «Είμαστε όλοι πολύ στεναχωρημένοι. Η ομάδα έπαιξε καλά στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ήταν καλύτερος ο Παναθηναϊκός και πέτυχε το γκολ από μία στημένη φάση. Δεν τελείωσε τίποτα έχουμε ένα ματς στο σπίτι μας που πρέπει να κερδίσουμε».