Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2011

Θρυλική εμφάνιση με άσχημο φινάλε

Ο Ολυμπιακός για 35 λεπτά είχε το ματς κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ στο... τσεπάκι του αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ισπανία. Ηττήθηκε με 81-79, με τον Πριτζιόνι να απαντάει στο... μεγάλο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη.

Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στην Ισπανία κόντρα στην ισχυρή Κάχα Λαμποράλ και θα μπορούσαν να είχαν φύγει με τη νίκη αλλά στο τέλος δεν ήταν ψύχραιμοι.

Οι παίκτες του Ίβκοββιτς μπήκαν φουριόζοι στο ματς και με εξαιρετική άμυνα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση είχαν τα ηνία του αγώνα.

Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 8 πόντων ενώ και στην τρίτη περίοδο που πήρε μπροστά ο Τελέτοβιτς είχαν τις απαντήσεις κυρίως με τον Σπανούλη που ήταν και πάλι ο κορυφαίος.

Στην τελευταία περίοδο όμως Σεραφέν, Σαν Εμετέριο και Τελέτοβιτς έδωσαν λύσεις στην Κάχα η οποία πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ στο 35ο λεπτό.

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Σπανούλη να βάζει... μεγάλο τρίποντο 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό. Ο Πριτζιόνι όμως με το πρώτο του καλάθι στο ματς χάρισε τη νίκη στην Κάχα Λαμποράλ, μιας και στα 2 δευτερόλεπτα  που είχαν στη διάθεση τους οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν καν να σουτάρουν.

Ο Ολυμπιακός πάντως κρατάει την πολύ καλή εμφάνιση για 35 λεπτά κόντρα σε μία ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-40, 60-66, 81-79

Κάχα Λαμποράλ: Ρίμπας 9(1), Πριτζιόνι 3(3 ασίστ), Μ. Μπιέλιτσα 6(3 κλεψίματα), Σαραφέν 15 (7/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 15 (5/7 σουτ), Εουρτέλ 5, Όλεσον 2, Τελέτοβιτς 20 (4/16 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ν. Μπιέλιτσα 2, Γουίλιαμς 4.

Ολυμπιακός: Χάινς 14 (5/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λούκας 5(1), Άντιτς 14 (4/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σπανούλης 19 (6/13 σουτ, 7 ασίστ, 1 λάθος), Κέσελ 10 (4/5 σουτ), Παπαδόπουλος 6 (3/7 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 7(1), Πρίντεζης 4 (2/6 σουτ), Κατσίβελης, Μάτζαρης, Παπανικολάου.