Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012

ΑΠΟΕΛ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-3

Ο ΑΠΟΕΛ άντεξε 74 λεπτά κόντρα στην Ρεάλ η οποία όμως στο τέλος βρήκε τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και ήδη σκέφτεται τα ματς των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ. 2 γκολ πέτυχε ο Μπενζεμά και ένα ο Κακά.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ . Ο Οζίλ πάσαρε στον Μπενζεμά και ο Γάλλος σημείωσε το δεύτερο τέρμα του σήμερα.

84'
Ο Γκρανέρο στη θέση του Σαχίν.

82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Μαρτσέλο μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, γύρισε τη μπάλα και ο Κακά εύκολα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

77'
Ο Χιώτης βγήκε γρήγορα και έκοψε τον Μπενζεμά.

76'
Νέο σουτ του Οζίλ αυτή τη φορά, απέκρουσε ασθενώς ο Χιώτης και η μπάλα έφυγε μακριά.

75' Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ.
Ο Ρονάλντο από το πέναλτι με το αριστερό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χίωτη ο οποίος έδιωξε με τα πόδια.

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Κακά έκανε ωραία σέντρα και ο Μπενζεμά με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ.

73'
Ο Σολάρι στη θέση του Έλιο Πίντο.

70'
Ωραίο σουτ του Μπενζεμά που έφυγε λίγο άουτ.

67'
Η Ρεάλ επιχείρησε διαδοχικά σουτ αλλά οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ κόντραραν όλες τις προσπάθειες των αντιπάλων τους.

63'
Κακά και Μαρτσέλο στη θέση των Ιγκουαϊν και Κοεντράο.

57'
Η Ρεάλ συνεχίζει την πίεση της αλλά οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ αντέχουν.

49'
Κακό σουτ του Ρονάλντο αν και ο Πορτογάλος βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή με χώρο και χρόνο να... ζυγίσει το πόδι του.

47'
Σουτ του Μπενζεμά από την γωνία της περιοχής που έφυγε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46'
Ο Σόουζα στη θέση του Αλεξάνδρου.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43'
Ο Οζίλ πάσαρε στον Ρονάλντο αλλά το πλασέ του Πορτογάλου πέρασε άουτ.

33' Τεράστια ευκαιρία για την Ρεάλ.
Ο Σαχίν έβγαλε εντελώς μόνο του τον Μπενζεμά, με εξουδετερωμένο τον Χιώτη αλλά ο Γάλλος κατάφερε να στείλει τη μπάλα μακριά από την εστία του ΑΠΟΕΛ.

ΦΩΤΟ REUTERS.

27'
Ο Ρονάλντο μπήκε στην περιοχή αλλά ο Χιώτης απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Πορτογάλου. 7 τελικές η Ρεάλ, καμία για τον ΑΠΟΕΛ.

H Ρεάλ έχει καθολική υπεροχή αλλά ο ΑΠΟΕΛ που αμύνεται μαζικά δεν έχει κινδυνεύσει ουσιαστικά, με εξαίρεση το σουτ του Οζίλ.

15'
Κεφαλιά του Ιγκουαϊν που έφυγε πάνω από την εστία του Χιώτη.

14'
Ο Κοεντράο μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ αλλά το σουτ έφυγε άουτ.

13'
Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κακά στη θέση του Ολιβέιρα.

11'
Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Μπενζεμά διεκδίκησε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Οζίλ αλλά ο Χιώτης απέκρουσε το σουτ του Γερμανού.

Τραυματίστηκε ο Ολιβέιρα και ο Γιοβάνοβιτς θα αναγκαστεί να κάνει την πρώτη του αλλαγή.

9'
Πρώτο σουτ μέσα από την περιοχή για την Ρεάλ. Ο Μπενζεμά σούταρε αλλά ο Χιώτης μπλόκαρε εύκολα.

7'
Μακρινό σουτ του Ρονάλντο, έφυγε άουτ.

3'
Σουτ του Κεντίρα που πέρασε μακριά από την εστία του Χιώτη.

Σέντρα στον αγώνα

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς)
: Χιώτης, Πάουλο Ζόρζε, Ολιβέιρα (13' Κακά), Πουρσαϊτίδης, Μποαβεντούρα, Χαραλαμπίδης, Πίντο (73' Σολάρι), Νούνο Μοράες, Αλεξάνδρου (46' Σόουζα), Αίλτον, Τριτσκόφσκι.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Κοεντράο (63' Μαρτσέλο), Αρμπελόα, Σαχίν (84' Γκρανέρο), Κεντίρα, Οζίλ, Κριστιάνο, Μπενζεμά, Ιγκουαϊν (63' Κακά).

Διαιτητής:
Φέλιξ Μπριχ (Γερμανός)

- Ο ΑΠΟΕΛ είναι η πρώτη Κυπριακή ομάδα που πέρασε από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και φυσικά η πρώτη που έφτασε στους "8", αποκλείοντας τη Λιόν.

- Ο Μουρίνιο έχει φτάσει 5 φορές στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με 4 διαφορετικές ομάδες και έχει προκριθεί σε όλες τις περιπτώσεις. Πόρτο (2004), Τσέλσι (2005,2007), Ίντερ (2010) και Ρεάλ (2011).

- 221 δημοσιογράφοι έχουν διαπιστευθεί για το μεγάλο ματς. Ο αριθμός αυτός αποτελεί ρεκόρ για αθλητικό γεγονός στην Κύπρο. Το προηγούμενο ήταν στον αγώνα Κύπρος - Γερμανία για τα προκριματικά του Euro 2008.

- O AΠΟΕΛ μετράει 5 εντός έδρας νίκες στα 7 παιχνίδια του στο Τσάμπιονς Λιγκ φέτος. Η Ρεάλ έχει 7 νίκες στις 8 εκτός έδρας αναμετρήσεις της.

- Ο Ίκερ Κασίγιας συμπληρώνει 125 ευρωπαϊκές συμμετοχές. Όλες με τη φανέλα της Ρεάλ. Το εντυπωσιακό είναι όι πριν από το σημερινό ματς ο αρχηγός της Ρεάλ είχε 118 συμμετοχές στο Τσάμπιονς Λιγκ, όσες είχαν οι 11 παίκτες που ξεκίνησαν το ματς!

- Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη νικήτρια του Μαρσέιγ - Μπάγερν.