Πέμπτη 29 Μαρτίου 2012

Ερυθρόλευκο... πάρτι - Μία νίκη μακριά απ'την Πόλη ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι "έπνιξαν" με την άμυνα τους τη Σιένα, έριξαν στροφές στο τέλος και νίκησαν πολύ εύκολα με 75-55 στο τρίτο ματς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Την Παρασκευή και πάλι στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός "σφραγίζει" το εισιτήριο του για το Final 4 της Κωνσταντινούπολης.

Η Μπιλμπάο πλήγωσε... την ρώσικη αρκούδα με σούπερ Βασιλειάδη

Ο Ίβκοβιτς έχει δημιουργήσει μία ομάδα που βγάζει το.. λάδι των αντιπάλων στην άμυνα. Ακόμη κι αν τα επιθετικά του όπλα δεν είναι στη μέρα τους, όπως έγινε στον τρίτο αγώνα κόντρα στη Σιένα (Σπανούλης 2 πόντους σε 21 λεπτά και Πρίντεζης 4 σε 17) έχει τρόπους όχι απλά να κερδίζει αλλά να το κάνει και με ευκολία. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-1 στη σειρά και πλέον θέλουν μία ακόμη νίκη για να προκριθούν κόντρα σε όλα τα προγνωστικά στο Final 4.

Το κατάμεστο ΣΕΦ δεν πτόησε τη Σιένα που μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού έξω από τα 6.75 (1/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) αλλά και την “παγωμάρα” από τον τραυματισμό του Ντόρσεϊ που όμως δεν αποδείχθηκε σοβαρός και προηγήθηκε με 7 πόντους (3-10). Ο Χάινς έδωσε λύσεις και ο Ολυμπιακός που έσφιξε την άμυνα του έτρεξε σερί 7-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενος στο σκορ (14-12).

Η αστοχία των παικτών του Ίβκοβιτς συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά η άμυνα τους ήταν εκπληκτική. Ο Πρίντεζης γύρισε το πόδι του και αναγκάστηκε να καθίσει στον πάγκο με τον Σέρβο κόουτς να βλέπει δύο από τους 4 ψηλούς του να “πληγώνονται”. Ο Ντόρσεϊ επέστρεψε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός συνέχισε να μαζεύει επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 πόντους (24-18), αν και ο Σπανούλης ήταν άποντος. Γρήγορα συνήλθε και ο Γιώργος Πρίντεζης, η άμυνα παρέμεινε σχεδόν αλάνθαστη και με ένα τυχερό τρίποντο του Σλούκα στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους (32-21). Οι ερυθρόλευκοι είχαν 11 περισσότερα ριμπάουντ, τις διπλάσιες ασίστ και λιγότερα λάθη από τη Σιένα που με εξαίρεση τον ΜακΚάλεμπ δεν είχε επιθετικές λύσεις.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν μαγικό. Με σερί 8-0 δια χειρός των νεαρών του παικτών, Παπανικολάου και Μάντζαρη και συνολικά 13-0 από το 27-21 ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους. Η αστοχία του από τις βολές (0/6 από Ντόρσεϊ και Άντιτς) δεν του επέτρεψε να δώσει το τελειωτικό “χτύπημα” στη Σιένα που δεν μπορούσε να διασπάσει την εκπληκτική άμυνα των ερυθρόλευκων. Ο Σπανούλης σκόραρε για πρώτη φορά στο 27ο λεπτό και οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν με +18 το δεκάλεπτο (48-30)

Το ματς μετατράπηκε σε πάρτι στο 4ο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Ίβκοβιτς να προσφέρουν θέαμα, να ανεβάζουν τη διαφορά στους 29 πόντους (66-37) και στο τέλος ορθά σκεπτόμενοι μετά και το περυσινό πάθημα, έριξαν στροφές και πήραν τη νίκη με 75-55. Πλέον την Παρασκευή και πάλι στο ΣΕΦ θέλουν την τρίτη τους νίκη που θα τους δώσει την πρόκριση για το Final 4 της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-21, 48-30, 75-55

Ολυμπιακός: Χάινς 15 (7/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Άντιτς 6 (6 ριμπάουντ), Σπανούλης 2(1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο), Ντόρσεϊ (3 ριμπάουντ), Κέσελ 2 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 5 (2/3 σουτ), Πρίντεζης 4 (3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 9 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Σλούκας 11 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 ασίστ), Λο 10 (1/1 τρίποντα, 6 ασίστ).

Σιένα: ΜακΚάλεμπ 15 (6/14 σουτ), Ζήσης 2, Άντερσεν 12 (5/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρακόσεβιτς 4 (2/6 δίποντα, 3 λάθη), Λαβρίνοβιτς 4 (1.5 σουτ), Θόρντον (0/6 σουτ), Ρες 8 (2/2 τρίποντα), Στόνρουκ 6 (2/2 τρίποντα), Αραντόρι 4, Μος (3 ριμπάουντ).