Σάββατο 11 Μαΐου 2013

Την "έλιωσε" και την έκανε... πελάτισσα - Στον τελικό ο Ολυμπιακός

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Με μία απίστευτη εμφάνιση ο Ολυμπιακός όχι απλά πέρασε στον τελικό της Ευρωλίγκας για 5η φορά στην ιστορία του αλλά έκανε... πλάκα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας των εκατομμυρίων. Με άμυνα για σεμινάριο κράτησε τους Ρώσους στους 52 πόντους και έφτασε στο θρίαμβο με 69-52 χωρίς να απειληθεί ποτέ.  Την Κυριακή ο τελικός κόντρα στην Ρέαλ η οποία νίκησε με 74-67 την Μπαρτσελόνα. MVP ο Κάιλ Χάινς που νίκησε τα... θηρία.

Δείτε το LIVE του αγώνα
Ούτε οι πιο αισιόδοξοι φίλοι του Ολυμπιακού δεν περίμεναν τέτοια εμφάνιση από την ομάδα τους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης "κατάπιαν" την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία δεν μπόρεσε ποτέ να ξεπεράσει το χαμένο περυσινό τελικό. Οι ερυθρόλευκοι με όπλο την άμυνα έφτασαν στην πιο εύκολη πρόκριση της ιστορίας τους, υποχρέωσαν τον Μεσίνα να φύγει για πρώτη φορά ηττημένος από ημιτελικό Ευρωλίγκας και την Κυριακή είναι έτοιμοι να πνηγυρίσουν το τρίτο τους ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή τη διάθεσή του στην άμυνα. Άφησε τα περιφερειακά σουτ συγκεκριμένων παικτών και “οχύρωσε” τη ρακέτα του. Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με εύστοχα σουτ των Γουίμς και Χριάπα αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν άλλαξαν τον προσανατολισμό τους.

Οι επιθετικές τους επιλογές ήταν σωστές και με τον Πρίντεζη πήραν το προβάδισμα στο σκορ (8-10). Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με το κάρφωμα του Κρίστιτς (17-16) αλλά ο πρωταθλητής Ευρώπης έτρεξε σερί 8-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 χάρη σε τρίποντο του Σλούκα (17-24).

Η ΤΣΣΚΑ είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα του Ολυμπιακού και το 20-24 της αρχής του δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 25-38, με επί μέρους σκορ 5-14. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στις βολές (10/11) και παρά το ότι τα τρίποντα δεν έμπαιναν (2/9) έκλεισαν το ημίχρονο με 12 πόντους διαφορά (28-40).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά πήγε στους 17 (28-45) και η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Οι ερυθρόλευκοι μετά το τρίτο φάουλ του Σπανούλη κόλλησαν στην επίθεση, αλλά οι Ρώσοι σκόραραν μόνο από βολές (8). Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δίλεπτο βρήκε ξανά λύσεις στην επίθεση και έκλεισε στο +17 το τρίτο δεκάλεπτο (36-53).

Η ΤΣΣΚΑ με εξαφανισμένους τους Τεόντοσιτς, Παπαλουκά και Κρίστιτς βρέθηκε στο -21 (36-57) πριν ο Μεσίνα ρίξει τα.. δεύτερα στο ματς ελπίζοντας σε ένα θαύμα. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ τη συγκέντρωσή του και την αμυντική του προσήλωση και έφτασε στο θρίαμβο.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 28-40, 36-53, 52-69

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 13 (5/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λο 6 (2/3 δίποντα), Άντιτς 13 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σπανούλης 8 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο), Περπέρογλου 8 (1), Σερμαντίνι 5 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάουελ, Πρίντεζης 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κατσίβελης.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Έτορε Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5 ( 0/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη, 1 ασίστ), Μίτσοφ 3 (1/4 τρίποντα), Τζάκσον 7 (1/4 τρίποντα), Κρίστιτς 2 (1/5 δίποντα, 0/4 βολές), Γουίμς 13 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Έρτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 2, Καούν 7 (2/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χριάπα 11 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαλουκάς (0/2 τρίποντα, 2 λάθη).
newsit

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ BAZAAR από του μαθητές του δημοτικού σχολείου Νεοχωρίου, με χορηγία της καφετέριας {{LA BOHEME }} Διον Παναγόπουλου

Είμαι στην μεγάλη και πολύ  ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι έγινε μια πολύ καλή και γενναιόδωρη πράξη από έναν επαγγελματία του χωριού μας ...