Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2013

Oλυμπιακός - Σιένα: 78-73, η 21η συνεχόμενη νίκη του!

Για ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός βρέθηκε ενώπιον ήττας, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε την ανατροπή απέναντι στη Σιένα που προηγήθηκε με 15 πόντους και διεύρυνε το φετινό αήττητο σερί του εντός και εκτός των συνόρων στις 21 νίκες.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 78-73 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους Ιταλούς δύσκολα να προλαβαίνουν, πλέον, το τρένο της πρόκρισης στους «16».

Πρωταγωνιστές της ανατροπής οι Στράτος Περπέρογλου, που σημείωσε τους 13 από τους 18 πόντους του στην τελευταία περίοδο, και Βασίλης Σπανούλης, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να πετυχαίνει στο ίδιο διάστημα τους 9 από τους 16 πόντους του.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός, που είχε εξασφαλισμένη την πρόκριση στους «16» και την πρωτιά του 3ου ομίλου, πέτυχε ρεκόρ ευστοχίας σε ένα δεκάλεπτο, καθώς στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο είχε 11/11 σουτ εντός πεδιάς!

Από τη Σιένα, που αγωνίστηκε χωρίς τον αστέρα της Ντάνιελ Χακετ και δεν είχε χάσει το προβάδισμα μέχρι το 39', ξεχώρισε ο Έρικ Γκριν με 28 πόντους.

Με πρόβλημα στη δημιουργία και εμμονή στα σουτ από τα 6.75, όπου στο πρώτο δεκάλεπτο μέτρησε μόλις 1/7, ο Ολυμπιακός βρέθηκε γρήγορα σε δυσμενή θέση. Ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραψε στο 2' το 0-6, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τους πρώτους πόντους τους στο 3', μετά από εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη, το μοναδικό στην πρώτη περίοδο.

Ωστόσο, όταν αποφάσισαν να επικεντρώσουν το παιχνίδι τους κοντά στο αντίπαλο καλάθι, με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Ντάνστον ήρθε η ισοφάριση (15-15 στο 9'), για να γράψει ο Κάρτερ στην εκπνοή το 15-17.

Στο ίδιο έργο θεατές και στη δεύτερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να έχει τραγικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (7/31!), 8 λάθη και μόλις 4 ασίστ. Μάλιστα, οι Ιταλοί, που χαμογέλασαν με την άμυνα ζώνης τους, έτρεξαν από το 23-24 (στο 15') επιμέρους σκορ 2-12 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (25-36).

Στην τρίτη περίοδο και με τον Μπαρτζώκα να συνεχίζει να δοκιμάζει σχήματα ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν μπορούσε σε κανένα σημείο του αγώνα να περιορίσει τον Γκριν (έφτασε τους 18 πόντους με 8 στο γ' δεκ.), κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά στα 33'' (46-55) αλλα δέχθηκε νέο καλάθι στην εκπνοή του δεκαλέπτου από τον Αμερικανό γκαρντ (46-57).

Στον επίλογο του αγώνα, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» με οδηγό τον Περπέρογλου (7 σερί πόντοι-1 τρίποντο) μείωσαν σε 55-64 στο 34', ακολούθησαν δύο κολλητά τρίποντα ( 1 από Σπανούλη και 1 από Περπέρογλου) για το 61-66, για να μειώσουν ακόμη περισσότερο από βολές Λο και Λοτζέσκι (66-70).

Οι Ιταλοί ξέφυγαν και πάλι με 66-72, αλλά με νέο επιμέρους σκορ 8-1 από τον Ολυμπιακό, με τους Περπέρογλου και Σπανούλη να εκτελούν και πάλι από τα 6.75, οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (74-73) στα 53'' πριν από τη λήξη. Ο Λοτζέσκι, μετά από κλέψιμο του Ντάνστον, «σφράγισε» τη νίκη με λέι απ (76-73), για να γράψει ο ίδιος με βολές το τελικό 78-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανκαράλι (Τουρκία). Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία)

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16 (2), Περπέρογλου 18 (4), Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

ΣΙΕΝΑ (Μάρκο Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνο 4, Ροτσέστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10 (1), Ορτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28 (3).

απε-μπε

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ BAZAAR από του μαθητές του δημοτικού σχολείου Νεοχωρίου, με χορηγία της καφετέριας {{LA BOHEME }} Διον Παναγόπουλου

Είμαι στην μεγάλη και πολύ  ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι έγινε μια πολύ καλή και γενναιόδωρη πράξη από έναν επαγγελματία του χωριού μας ...