Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Ολυμπιακός Βόλου - Καβάλα: Νεύρα, αποβολές και τελικά... ισοπαλία

Σε μια αναμέτρηση που κυριάρχησαν τα νεύρα (τρεις αποβολές) και τα σκληρά μαρκαρίσματα Ολυμπιακός Βόλου και Καβάλα μοιράστηκαν... βαθμούς και εντυπώσεις (1-1) σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις καθυστερήσεις με τον Ονουάτσι (93') να ισοφαρίζει το τέρμα του Καπετάνου (66').

Το πρώτο μέρος δεν διεκδικεί σε καμία περίπτωση «δάφνες» ποιότητας με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα και να αρκούνται σε ένα παιχνίδι με κέντρου με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο τα μακρινά σουτ που επιχειρούσαν δεν ήταν ικανά να απειλήσουν τον Ρόκα.

Ο μόνος λόγος που θα θυμόμαστε πρώτο μέρος στο «Πανθεσσαλικό» είναι η ένταση που δημιουργήθηκε λίγο πριν το τέλος του.

Ο διαιτητής απέβαλε τον Μόνχε επειδή θεώρησε πως χτύπησε τον Καρντόζο με συμπαίκτες και αντιπάλους να προσπαθούν να συγκρατήσουν τον Αργεντινό που ήταν έξαλλος. Δευτερόλεπτα αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο άσος των «Αργοναυτών».

Οι δύο αποβολές λειτούργησαν θετικά για το παιχνίδι το οποίο άνοιξε αρκετά στο δεύτερο μέρος στο οποίο και είδαμε περισσότερες αξιόλογες φάσεις. Σανκαρέ και Μαρτίν έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους λίγο πριν «πυροβολήσει» ο Κώστας Καπετάνος. Ο Ούμπιντες στο 66’ έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον άσο των «ερυθρόλευκων» που με σουτ στην κίνηση έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Βόλου.

Η ομάδα του Χένρι Κάσπερτσακ προσπάθησε να ανεβάσει «στροφές» και να ψάξει την ισοφάριση ωστόσο  οι γηπεδούχοι έδειχναν να κρατούν το 1-0. Ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τον Μπέντζαμιν Ονουάτσι που ύστερα από σουτ του Ντικρόκ που κατέληξε στο δοκάρι έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα για να διαμορφώσει το τελικό 1-1 (και να αποβληθεί ).

Αξίζει να σημειωθεί πως η Καβάλα «φωνάζει» δικαιολογημένα για πέναλτι, καθώς στο 88’ φαίνεται ο Ρόκα να ανατρέπει τον Δρόσο εντός της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης):Ρόκα, Ρίκκα(60' Μπρέσκα), Σανκαρέ, Καπετάνος (78'Ρόκας), Μαρτίν (71' Σολάκης), Άλβαρεζ, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Ζέλεσι, Ούμπιντες, Μόνχε

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ):Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς (82' Δρόσος), Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Καρντόσο, Αμπτνούν, Ογκμπέτσε (67' Ναζλίδης), Ντιέ, Ονουάτσι, Βουτσίτσεβιτς (46' Ντικρόκ)

To Live της αναμέτρησης

94' Τέλος του αγώνα.

94' Κόκκινη κάρτα στον Ονουάτσι.

93' ΓΚΟΛ! Η Καβάλα ισοφαρίζει με κεφαλιά του Ονουάτσι.

92' Δοκάρι με τον Σολάκη για τον Ολυμπιακό Βόλου.

89' Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για πέναλτι.

88' Kίτρινη κάρτα και στον Δρόσο.

82' Αλλαγή για την Καβάλα, ο Δρόσος στην θέση του Χργκόβιτς

79' Κίτρινη κάρτα στον Ρόκα.

78΄Ο Ρόκας στην θέση του Καπετάνου.

75’ Ο Ντιέ σουτάρει με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δοκάρι του Ρόκα.

71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Eκτός ο Μαρτίν, μέσα ο Σολάκης.

70' Kίτρινη κάρτα στον Ντικρόκ.

67' Κίτρινη κάρτα στον Αμπντούν.

67' Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο.

66' ΓΚΟΛ! Ο Καπετάνος με όμορφο σουτ βάζει τον Ολυμπιακό Βόλου μπροστά στο σκορ.

64' Κίτρινη κάρτα στον Ντιέ.

61' Σουτ του Αμπντούν μπλοκάρι ο Ρόκα.

60' Ο Μπρέσκα στην θέση του Ρίκκα.

56' Σουτ του Ρίκα, η μπάλα θα περάσει πολύ άουτ.

47' O Γκαλίνοβιτς χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Σανκαρέ δεν μπορεί απο πλεονεκτική θέση να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

46' Ο Ντικρόκ στην θέση του Βουτσίσεβιτς.

46' Σέντρα στην επανάληψη.

45' Τέλος του πρώτου μέρους.

45' Κόκκινη κάρτα στο Μόνχε για χτύπημα στον Καρντόζο ενώ αμέσως μετά αποβάλλεται και ο μέσος της Καβάλας με δεύτερη κίτρινη.

40' Σουτ του Ονουάτσι δεν ανησυχεί ο Ρόκα.

35' Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι μέχρι στιγμής.

31' Κίτρινη κάρτα στον Ονουάτσι.

22' Σουτ του Μόνχε, η μπάλα περνά άουτ.

14' Κίτρινη κάρτα στον Καρντόζο.

10' Τίποτα το αξιοσημείωτο σε αυτά τα δέκα πρώτα λεπτά.

2' Σουτ από τον Ογκμπέτσε δεν ανησυχεί τον Ρόκα.

1' Σέντρα στον Βόλο.