Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2013

Οι ατυχίες τον... ξύπνησαν – “Περίπατος” του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ

ΦΩΤΟ NEWSPORTS.

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και την απώλεια του Μάντζαρη έδειξε να συνέρχεται και να πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό. Επικράτησε με το άνετο 82-71 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ και έφτασε τις 3 νίκες στην Ευρωλίγκα. Αποβλήθηκαν Σάτο και Λο.

Η Φενερμπαχτσέ μπήκε δυνατά στο ματς και θέλησε να κάνει δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού. Όσο η επίθεσή της λειτουργούσε καλά έμεινε μέσα στο ματς αλλά αυτό δεν άργησε να αλλάξει.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι παίρνοντας σκορ μόνο από 3 παίκτες κατάφεραν να προηγηθούν με 23-24 αλλά ο Ολυμπιακός με μπροστάρη το Λο πήρε τα ηνία του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 7 (40-33). Σε εκείνο το σημείο ο Αμερικανός πιάστηκε στα χέρια με τον Σάτο και οι διαιτητές τους έστειλαν στα αποδυτήρια.

Έπαιξαν μπουνιές Λο και Σάτο (ΦΩΤΟ)

Οι ερυθρόλευκοι επηρεάστηκαν για λίγο και το ημίχρονο έκλεισε με 43-37. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα 'έπνιξαν” με την άμυνά τους τη Φενέρ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (63-43).

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ. Αν και οι πρωταθλητές Ευρώπης χαλάρωσαν υπερβολικά στο τέλος, επικράτησαν με 82-71, αν και βρέθηκαν μπροστά με 72-49.

Σπανούλης, Πρίντεζης, Λο και Χάινς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ ο Σερμαντίνι πραγματοποίησε ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση. Φανερά ανέτοιμος ο Πάουελ που έπαιξε στο τέλος όταν όλα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-37, 68-49, 82-71

Ολυμπιακός: Χάινς 10 (4/6 δίποντα), Λο 12 (5/6 σουτ), Άντιτς 4 (1/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σπανούλης 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Περπέρογλου 5 (2/3 σουτ, 9 ριμπάουντ), Σερμαντίνι 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (1/4 σουτ, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 13 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Παπανικολάου 5 (2/4 σουτ, 4 ριμπάουντ).

Φενεμπαχτσέ/Ούλκερ: ΜακΚάλεμπ 21 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ερμίς 4, Σάτο, Τρίπκοβιτς 5 (1), Άντερσεν 18 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πεκέρ 2, Σαβάς, Μπατίστ (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Καραμαν 2, Μπογκντάνοβιτς 20 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα).