Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2011

Τους… έκλεισε το σπίτι ο Διαμαντίδης

Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού "καθάρισε" για τους πρωταθλητές Ευρώπης μέσα στη Μάλαγα, αφού με δυο τρίποντα στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (77-76) κόντρα στους Ισπανούς της Ουνικάχα.

Ο Διαμαντίδης βρέθηκε σε φοβερή βραδιά (23π., 7/11τριπ., 3 ριμπ. και 4 ασ. ) και με δύο... τρίποντες βόμβες μέσα σε διάστημα 15'' έδωσε στο τέλος τη νίκη στον Παναθηναϊκό μέσα στην Ισπανία!

Πλέον οι "πράσινοι" έφτασαν τις 4 νίκες σε 6 ματς και βρίσκονται "αγκαλιά" με την δεύτερη θέση του Β' ομίλου.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ξεκίνησε πολύ καλά, αποφασισμένη να αφήσει πίσω της τις ήττες από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπάμπεργκ.

Όμως στην συνέχεια η άμυνα των γηπεδούχων προκαλούσε πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό και η Ουνικάχα έφερε το ματς σχεδόν στα ίσα στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παίχθηκε κακό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες και το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα

Τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι έδειχνε να γλιστράει από τα χέρια του Παναθηναϊκού, καθώς ο Βάλτερς με τρίποντο έκανε το 75-71, μόλις 15.4 για το τέλος. Εκεί ανέλαβε δράση ο 3D, που με τρίποντα στα 11'΄και στη συνέχεια στα 1.3, έγραψε το τελικό 77-76… σκοτώνοντας τους Ισπανούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-45, 57-58, 76-77

Ουνικάχα (Ματέο): Φιτς 9, Ροντρίγκεθ 2, Βάλτερς 11, Πέριτς 2, Ντάρντεν 13, Γκαρμπαχόσα 9, Φρίλαντ 1, Ζόριτς 21, Σινάνοβιτς 2, Μπλάνκο 6.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 8, Λόγκαν 8, Σάτο 13, Διαμαντίδης 23, Βουγιούκας 7, Νικ Καλάθης, Σμιθ 13, Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 4.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ BAZAAR από του μαθητές του δημοτικού σχολείου Νεοχωρίου, με χορηγία της καφετέριας {{LA BOHEME }} Διον Παναγόπουλου

Είμαι στην μεγάλη και πολύ  ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι έγινε μια πολύ καλή και γενναιόδωρη πράξη από έναν επαγγελματία του χωριού μας ...