Τετάρτη 14 Μαΐου 2014

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.....Νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ με 89-83

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Με 78-43 επιβλήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» του Πανιωνίου για τα πλέι οφ

Το πρώτο από τα τρία βήματα που τον χωρίζουν από τους τελικούς της Α1 έκανε ο Ολυμπιακός νικώντας πανεύκολα τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ με 78-43 μπροστά σε περίπου 1.000 φιλάθλους του.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από τους «κυανέρυθρους» και με τον Μάρντι Κόλινς να συνεχίζει την ανοδική του πορεία (16π. με 1/2 βολές, 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ) έφτασαν άκοπα στο 1-0. Έσπασαν τα καλάθια οι Νεοσμυρνιώτες με 12/48 δίποντα και 4/19 τρίποντα.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει και πάλι στο ΣΕΦ, την Πέμπτη στις 21:30 (ΝΕΡΙΤ).

Το ματς…

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα (3-5) με τέσσερις πόντους του ΜακΚόλουμ, που κέρδισε και δύο γρήγορα φάουλ από τον Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και παρά τα πολλά λάθη του-πέντε στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα-πήρε γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα. Ο Περπέρογλου με ένα τρίποντο κι ένα γκολ-φάουλ, αλλά και ο Κόλινς που ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» στο 18-10. Ο Πέτγουεϊ με δύο και ο Παπαπέτρου με ένα σουτ πίσω από τα 6,75μ. σε συνδυασμό με την καλή άμυνα έφεραν τους γηπεδούχους στο +15, 35-20, στο δεύτερη δεκάλεπτο. Ο ΜακΚόλουμ, που έμοιαζε να παλεύει μόνος του επιθετικά με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (10/32 σουτ είχαν οι «κυανέρυθροι»), κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στους εννιά, αλλά ο Κόλινς με πέντε πόντους έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους με 43-29.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού ήταν ακόμη πιο αισθητή στο τρίτο δεκάλεπτο. Περιορίζοντας τον Πανιώνιο σε μόλις έξι πόντους με τραγικά ποσοστά (8/38 δίποντα!), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ πρόσφεραν σκορ, ενώ για τους φιλοξενούμενους «σίγησε» η μοναδική απειλή τους στο πρώτο μέρος, ΜακΚόλουμ. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να εκτοξευτεί στο 60-35 και η τέταρτη περίοδος να αποκτήσει αμιγώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με το… χάσμα μεταξύ των ομάδων να φτάνει και στο +37 πριν το τελικό 78-43.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-29, 60-35, 78-43.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):
Πέτγουεϊ 9, Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 3 (5 ριμπ., 4 τάπες), Σπανούλης 9 (5 ριμπ., 6 ασίστ), Περπέρογλου 8, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 7, Κόλινς 16, Σίμονς, Λοτζέσκι 11 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 7 (7 ριμπ.), Μάντζαρης.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος):
ΜακΚόλουμ 14, Ντούβνιακ 3, Κάρτερ, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 10 (6 ριμπ.), Μισέλ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 4, Σαλούστρος.

Διαιτητές: Γκόντας, Γκούμας, Μαγκλογιάννης.

Στο ΟΑΚΑ ξανά οι Θεσσαλονικείς την Πέμπτη

Ο Παναθηναϊκός πήρε αγχωτική νίκη με 89-83 επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» θα υποδεχθούν και πάλι τους θεσσαλονικείς στο ΟΑΚΑ την προσεχή Πέμπτη, πριν η σειρά μεταφερθεί στην Πυλαία.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 45-49, 65-66, 89-83
Πηγή: Sport-fm.gr