Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά

Κάποτε αυτό το παιχνίδι έκρινε τίτλο. Πλέον, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έχουν βίους αντίθετους με τους «ερυθρόλευκους» να στοχεύουν για άλλη μια χρονιά -παρά την μείωση του μπάτζετ- σε πρωτάθλημα και κύπελλο και τον Παναθηναϊκό στην αποφυγή του υποβιβασμού!
Αυτό αποτυπώθηκε πλήρως στο κλειστό του Μετς με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί επιβλητική εμφάνιση και να επικρατεί με 3-0 σετ (25-18, 25-21, 25-19) για την 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλο ηγέτη τον λίμπερο Παύλο Κουζούνη που «σκούπιζε» ότι μπάλα περνούσε από την άμυνα, ενώ στην επίθεση εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χιμένες που σημείωσε 19 πόντους με 57% στην επίθεση (17/30). Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους υπέπεσαν σε πάρα πολλά λάθη διπλάσια σχεδόν (29-15) από αυτά του Ολυμπιακού, ενώ είχαν σε κακή ημέρα το σύνολο των παικτών τους. Έτσι, με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 21 πόντους στην 1η θέση της βαθμολογίας -έστω και με ένα ματς περισσότερο- ενώ το «τριφύλλι» έμεινε στους 4 βαθμούς στην 11η θέση και αν ο Απόλλων Καλαμαριάς κερδίσει, τότε θα τον ρίξει στην τελευταία!

Ο Ολυμπιακός πήρε την 10η συνεχόμενη νίκη επί του Παναθηναϊκού με ένα σερί που τρέχει από τα πλέι- οφ του 2009!

Πάλεψαν μόνο στο 2ο οι «πράσινοι»

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός έλεγχε πλήρως τον ρυθμό, προηγούμενος σταθερά με διαφορά 4 πόντων (0-4, 3-7, 5-9, 6-10, 9-13, 8-12). Στο 13-16 ο Νοβότνι πήγε στο σέρβις και πήρε 2 άσους και με ένα συνολικό σερί 5-0 οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 13-21 και «καθάρισαν» το σετ, που ολοκληρώθηκε με 18-25.

Στο 2ο σετ ανέλαβε δράση ο Χιμένες. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε καλύτερα και μέχρι τα μέσα του σετ ήταν μπροστά (11-9, 12-10). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-14, αλλά καθοριστικό σημείο ήταν το 16-16, όταν με ένα σερί 3-0 πήρε… κεφάλι με 16-19 και στην συνέχεια 18-23 με τον Κολομβιανό διαγώνιο να πετυχαίνει σε εκείνο το σημείο τους 5 από τους 6 πόντους των φιλοξενούμενων. Έτσι, το 0-2 ήταν γεγονός με 21-25.

Στο 3ο σετ με την ψυχολογία στο ζενίθ οι «Πειραιώτες» ξεκίνησαν με ένα 0-4 και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε μέχρι το 11-13, αλλά δεν είχε συνέχεια, αφού ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +8 (14-21) με τα πολλά λάθη των γηπεδούχων. Το σετ ολοκληρώθηκε με 19-25 και το ματς με 0-3.

«Ηγετικό ρόλο ο Κουζούνης»

Αναλυτικά όσα δήλωσαν οι:

Γιάννης Καλμαζίδης (τεχνικός Ολυμπιακού):
«Σήμερα η ομάδα ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη στοιχεία καθοριστικά για την εξέλιξη ενός αγώνα. Παράλληλα είχαμε και πάθος και αυτό φάνηκε στο γήπεδο. Ελέγχαμε απόλυτα τον αγώνα και δεν ανησυχήσαμε σε κανένα σημείο του. Για την απόδοση του Παύλου Κουζούνη έχω να πω πως ήταν καταπληκτικός. Εχει αποκτήσει ηγετικό ρόλο μέσα από την θέση που αγωνίζεται. Ηταν αρχηγός στην υποδοχή και κατεύθυνε όλη την ομάδα».

Ανδρέας Ανδρεάδης (αρχηγός Ολυμπιακού): «Πήραμε την πολυπόθητη νίκη. Βγήκαν αρκετά πράγματα από αυτά που κάνουμε στην επίθεση. Ελέγχαμε τον ρυθμό και εκτός από το 2ο σετ δεν απειληθήκαμε από τον Παναθηναϊκό. Οσο για τις αντιδράσεις των οπαδών προς το πρόσωπο μου είναι λογικό να τους έχει πειράξει που πήρα μεταγραφή στον αιώνιο αντίπαλο, που είναι η ομάδα της καρδιάς μου».

Δημήτρης Καζάζης (προπονητής Παναθηναϊκού): «Παίξαμε με μία ομάδα που έχει βρει τον ρυθμό της. Δεν καταφέραμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Ηταν επιλογή μας να χτυπήσουμε το αντίπαλο λίμπερο από την στιγμή που ο Ολυμπιακός ‘’κρύβει’’ τον αδύναμο κρίκο της υποδοχής του τον Νοβότνι. Κάποιες φορές το καταφέραμε, κάποιες άλλες όχι. Ρισκάραμε για αυτό και κάναμε 27 λάθη. Είναι αλήθεια επίσης πως υστερήσαμε στο μπλοκ. Ο Χριστοφορίδης ήταν εκτός για 6 μήνες και ήταν ρίσκο που τον έβαλα να παίξει, αλλά αγωνιστικά είναι γεγονός πως δεν ανταποκριθήκαμε. Εμείς είμαστε μια ομάδα που τώρα προσπαθούμε να βρούμε τα δυνατά μας σημεία και να τα δείξουμε στο γήπεδο. Είμαι στενοχωρημένος που δεν μπορέσαμε να δώσουμε χαρά στον κόσμο».

Τα σετ: 18-25, 21-25, 19-25

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Καζάζης): Ντονάς 4 (2/7 επιθέσεις, 2 άσους), Ψάρρας 1, Σαρατσένι 5 (3/9 επιθέσεις, υποδοχή 57%), Στοΐκοβιτς 13 (12/28 επιθέσεις, υποδοχή 27%), Γιοζεφάτσκι 9 (7/20 επιθέσεις), Πανταλέων 8 (8/13 επιθέσεις), Δαρίδης (λ- 66%), Χριστοφορίδης.

Ολυμπιακός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χιμένεθ 19 (17/30 επιθέσεις 57%, 2 άσους), Πετρέας 4 (2/6 επιθέσεις, 1 άσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Νοβότνι 10 (6/13 επιθέσεις, 2 άσους, υποδοχή 25%), Κοκκινάκης 7 (5/9 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (4/6 επιθέσεις, 3 μπλοκ), Κουζούνης (λ-56%).

Κων/νος Χατζηδημητρίου

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ BAZAAR από του μαθητές του δημοτικού σχολείου Νεοχωρίου, με χορηγία της καφετέριας {{LA BOHEME }} Διον Παναγόπουλου

Είμαι στην μεγάλη και πολύ  ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι έγινε μια πολύ καλή και γενναιόδωρη πράξη από έναν επαγγελματία του χωριού μας ...