Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Ο Βόλος στην Ευρώπη, η ΑΕΚ νοκ άουτ από την κορυφή των πλέι-οφ

Ο Ολυμπιακός Βόλου με γκολ του Σλοβάκου στόπερ Ντολεζάι στο 84ο λεπτό νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ και ουσιαστικά “κλείδωσε”
την έξοδό του στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Η ΑΕΚ από την άλλη τέθηκε (ουσιαστικά) νοκ άουτ από τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Μπορεί να την κατακτήσει μόνο αν κερδίσει την Τετάρτη τον Παναθηναϊκό και την ίδια στιγμή κόψει βαθμούς ο Βόλος στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ. Σ' αυτή την περίπτωση όμως μένει εκτός Ευρώπης η θεσσαλική ομάδα και πάει στο Γιουρόπα Λιγκ ο Ατρόμητος! Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Δημιούργησε ευκαιρίες, κυρίως μετά από ενέργειες των Γκερέιρο και Σκόκο, αδρανοποίησε τον Ολυμπιακό Βόλου και έδειξε να δικαιούται ένα γκολ και σαφώς ένα καλύτερο αποτέλεσμα από αυτήν την ήττα που τη θέτει εκτός Τσάμπιονς Λιγκ. Εμφανής ήταν η απουσία τόσο του Λυμπερόπουλου όσο και του Μπλάνκο, αφού ο Μπαχά περισσότερο κατέστρεφε παρά βοηθούσε το επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΚ. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του έχει δημιουργήσει τόσες ευκαιρίες, εκείνος δεν είναι μέσα σε καμία, ενώ τη μόνη φορά που βρέθηκε σε σωστή θέση και πήρε την μπάλα από τον Λαγό, νόμιζε ότι είναι οφσάιντ και έδωσε πάσα στον... Γιακούποβιτς.

Ο Ελβετός τερματοφύλακας των Θεσσαλών ήταν ο ήρωας του αγώνα για τον Ολυμπιακό Βόλου. Πραγματοποιούσε τη μία μεγάλη απόκρουση μετά την άλλη και στο καταιγιστικό δεκάλεπτο της ΑΕΚ (67'-76') κράτησε ζωντανή την ομάδα του, απέναντι σε ένα "δικέφαλο" που φάνηκε να ξυπνά με την είσοδο του Έντερ στο γήπεδο.

Εν τέλει η ΑΕΚ όχι μόνο δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ, αλλά έπαθε το μεγάλο κάζο στο 84'. Ο Άλβαρες εκτέλεσε φάουλ, ο Ντολεζάι σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με άπιαστη κεφαλιά νίκησε τον Σάχα.

Πλέον, τα όνειρα της "Ένωσης" για Τσάμπιονς Λιγκ εξανεμίζονται, την ώρα που στον Βόλο ήδη πρέπει να ξεκινά ο προγραμματισμός για τη συμμετοχή στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ.
Στο ημίχρονο του αγώνα, ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Αχιλλέας Μπέος, ένιωσε μια ξαφνική αδιαθεσία και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, χωρίς ωστόσο να έχει κάτι σοβαρό.
Το φιλμ του αγώνα
3' Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μόνχε έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Σάχα απέκρουσε σε κόρνερ
4' Κόρνερ του Μπρέσκα, ο Μόνχε μόνος του από τη μικρή περιοχή δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά
20' Ωραία κίνηση του Σκόκο, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Γιακούποβιτς μπλόκαρε
26' Καταπληκτική σέντρα σουτ του Σκόκο, ο Γιακούποβιτς τέντωσε το κορμί του και έδιωξε σε κόρνερ
33' Εκπληκτική μπαλιά του Γκερέιρο στον Σκόκο, ο Γιακούποβιτς πρόλαβε τελευταία στιγμή και απομάκρυνε
35' Σέντρα του Μίτσελ από τα δεξιά, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Γιακούποβιτς
45'  Βαθιά μπαλιά του Λαγού στον Μπαχά, ο Αλγερινός νόμιζε ότι είναι οφσάιντ και έδωσε την μπάλα στον Γιακούποβιτς, ενώ ήταν μόνος του με τον Ελβετό τερματοφύλακα
47' Ο Γκερέιρο άνοιξε στον Σκόκο, το διαγώνιο σουτ του Αργεντινού πέρασε ελάχιστα άουτ
51' Καλό σουτ του Μπαχά, ο Γιακούποβιτς έδιωξε σε κόρνερ
68' Ο Έντερ βρήκε τον Σκόκο, εκείνος άφησε στον Γκερέιρο, αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ
69' Εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο, την κεφαλιά του Δέλλα απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιακούποβιτς
70' Καλό σουτ του Δέλλα, η μπάλα χτύπησε στον Σανκαρέ και έφυγε ξανά σε κόρνερ
72' Νέα μεγάλη απόκρουση του Γιακούποβιτς σε σουτ του Έντερ
84' ΓΚΟΛ (1-0): Εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες, ο Ντολεζάι σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Σάχα
91' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Σωστά ακυρώθηκε το γκολ της ΑΕΚ, καθώς ο Ματέος από θέση οφσάιντ  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
95' Μόνος του στη μικρή περιοχή της ΑΕΚ ο Άλβαρες, όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ