Η Εθνική επικράτησε με 74-69 της Κροατίας

Η Ελλάδα έκανε το καθήκον της και κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Λιθουανίας.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 74-69 της Κροατίας, την οποία πέταξε έξω από τη διοργάνωση.

Το καλό πρώτο ημίχρονο της «γαλανόλευκης» ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη, καθώς στο β΄μέρος οι αντίπαλοι μας έκαναν μια αντεπίθεση διαρκείας και παραλίγο να κάνουν τη ζημιά. Όμως η ελληνική ψυχή υπερίσχυσε και πλέον περιμένουμε τον αντίπαλο μας από τον 4ο όμιλο.
Οι Φώτσης, Βασιλειάδης, Μπουρούσης και Καλάθης ήταν οι παίκτες που ξεχώρησαν από το σύνολο του Ηλία Ζούρου. Ο αρχηγός της «γαλανόλευκης» ολοκήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους με 4/6 τρίποντα. Από τη άλλη ο γκαρντ της Μπιλμπάο σημείωσε 15 π., ο Έλληνας σέντερ έβαλε 11π., ενώ ο Ελληνοαμερικάνος άσσος πρόσθεσε άλλους 9π.
Το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας κόντρα στην Κροατία ήταν αρκετά θετικό. Με δύο τρίποντα και δύο κοψίματα από Φώτση και Κάλαθη η «γαλανόλευκη» ήταν μπροστά με 9-6 στο 4’. Οι σκληρές μάχες και τα μαρκαρίσματα έδιναν και έπαιρναν, με τους αντιπάλους μας να μη μπορούν να ακολουθήσουν.
Ο αρχηγός της επίσημης αγαπημένης ήταν «φωτιά», καθώς μέσα σε λίγα λεπτά είχε σημειώσει ήδη δύο τρίποντα και 3 κοψίματα. Στο 7’ το ελληνικό προβάδισμα συνεχώς ανέβαινε και ο Καλάθης έκανε το 16-8. Ο Ζούρος έβαλε τον Βασιλειάδη, ο οποίος στα ματς με το Μαυροβούνιο ήταν πολύ καλός, στη θέση του Ζήση.
Η Κροατία προσπαθούσε με τους Μπογκντάνοβιτς και Πόποβιτς να βρουν «τρύπες» στην ελληνική άμυνα και κατάφεραν νε μειώσουν στους 5. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν αρκετά «συγκροτημένο». Μάλιστα στα 44’’ το σκορ έφτασε ακόμα καις τους 10 (23-13) με τον Βασιλειάδης, ο οποίος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το σκορ της περιόδου.
Ύστερα από 1:30 λεπτό άνοιξε ο λογαριασμός για την Εθνική ομάδα, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να έχει εύκολο έργο, ύστερα από τη συνεργασία του με τους Ζήση και Βασιλειάδη. Οι Ζόριτς και Μάρκοτα δεν μπορούσαν να ανησυχήσουν την άμυνα της γαλανόλευκης.
Το σκορ έφτασε ακόμα και στους 14 πόντους, αλλά οι Κροάτες κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 10  (27-17) στο 13’. Ο Ζήσης ήταν ο οργανωτής για την Ελλάδα και ο Βασιλειάδης ήταν αρκετά απελευθερωμένος να κάνει το παιχνίδι του. Ο Μπουρούσης έκανε το 6 κλέψιμο και κυριολεκτικά «έκλεισαν τα φώτα» στους Κροάτες.
Ένα τέταρτο παιχνιδιού, η επίσημη αγαπημένη ήταν εξαιρετική, καθώς η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και στους 19 (36-17) με τον άσσο της Μπιλμπάο να είναι απλά εκπληκτικός. Η Κροατία προσπαθούσε να «ροκανίσει» το σκορ, αλλά όσες προσπάθειες να επιχειρούσαν οι παίκτες του Ζούρου είχαν απαντήσεις.
Οι Κροάτες, ύστερα από 6 προσπάθειες, σημείωσαν το πρώτο τρίποντο από τον Σίμον. Ο Βασιλειάδης, με νέο σουτ από τα 8 μέτρα, ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 20 (43-23), φτάνοντας στους 13 πόντους με 3 τρίποντα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει με την Εθνική μας να έχει ένα σαφές προβάδισμα με 44-27. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε εκπληκτικά ποσοστά, καθώς είχε 5/11 τρίποντα, 22 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.
Ο Αντώνης Φώτσης με τρίποντο, ανέβασε το σκορ στους 20 (47-27), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η Κροατία, παρόλα αυτά βρήκε κάποιες διεξόδους και «ροκάνισε» τη διαφορά. Ο Ηλίας Ζούρος έκανε συνεχώς αλλαγές, ώστε να δίνει τις απαιτούμενες ανάσες σε όλους.
Στο 25’ ο Μπάρατς με 1/2 βολές έκανε το 47-34, με την Εθνική μας να μην έχει σκορ για 4 λεπτά. Όμως ο Καλάθης, σε προσπάθεια για λέι απ, δέχθηκε ένα μικρό χτύπημα στο κεφάλι και αντικαταστάθηκε αμέσως από τον Βασιλειάδη.
Οι Άντριτς και Μπάρατς ήταν αυτοί που «βασάνιζαν» την ελληνική άμυνα, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορούσε να τους σταματήσει. Ένα μικρό «μπλακ αουτ» της επίθεσης της Ελλάδας, έδωσαν την ευκαιρία στους Κροάτες να κατεβάσουν την διαφορά, καθώς ο Πόποβιτς μείωσε στους 11 (50-39).
Όμως ο Φώτσης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο αρχηγός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με σουτ από τα 6.75 επανέφερε ξανά τη διαφορά στους 14. Όμως οι αντίπαλοι μας ροκάνισαν τη διαφορά και από το -20 στις αρχές του δεκαλέπτου, το σκορ στο 28’ έφτασε στο 53-43.
Στο καλό διάστημα της Κροατίας, η Ελλάδα είχε υπομονή στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση και έτσι με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ στο ταμπλό του Άλιτους έδειχνε 58-45.
Η Κροατία έπαιζε το τελευταίο της χαρτί, καθώς η ήττα ισοδυναμούσε αυτόματα με αποκλεισμό. Ο Πόποβιτς, ο οποίος έφτασε στους 11 πόντους, κατέβασε τη διαφορά στους 9 (58-49) και η Ελλάδα είχε την υποχρέωση να επανακτήσει τη διψήφια διαφορά. Ο Βράνκοβιτς επέλεξε «δίδυμους πύργους», τους Μπάρατς και Άντριτς και οι αντίπαλοι μας κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι.
Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, η εικόνα άλλαξε άρδιν, με την Εθνική μας να χάνει τη διψήφια διαφορά, καθώς έτρεχε με ένα επιμέρους σκορ 8-2, τα τελευταία 5 λεπτά. Μάλιστα στο 35′ το σκορ έφτασε ακόμα και στους -5 (60-55), με την αναμέτρηση να γίνεται ντέρμπι. Όμως ο Καλάθης ήταν ο «από μηχανής θεός», καθώς ανανέωσε δύο φορές την επίθεση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε στο διχτάκι.
Το ματς γύρισε τούμπα, με την Κροατία να καταφέρνει να γυρίσει το ματς. Ντρέιμπερ και Μπογκντάνοβιτς προσπάθησαν φέρουν τη διαφορά στο καλάθι, αλλά ο Ζήσης έδωσε μια μεγάλη ανάσα και στο 37′ το σκορ ληταν 62-56. Ο Κουφός έδινε τις λύσεις, αλλά οι Μπάρατς και Τόμιτς έκαναν τη ζημιά και 80» πριν από τη λήξη του παιχνιδιού το σκορ ήταν 66-63.
Όμως ο Φώτσης με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε τα θεμέλεια ης νίκης-πρόκρισης, εδωσε αέρα 6 πόντων. Το τελευταίο λεπτό ήταν αρκετά ψυχοφθόρο, καθώς η Κροατία έφτασε τη διαφορά στο καλάθι. Όμως ο Ζήσης είχε κρύο αίμα και στις κρίσιμες βολές είχε 2/2 στα 23.3». Το ματς πήγε στη «ρώσικη ρουλετα» των βολών και έτσι η Εθνική μας επικράτησε με 74-69.
Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69