Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου 2013

Στην κορυφή της Α1 ολοκλήρωσε τη χρονιά ο Παναθηναϊκός

Νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 81-61

Ο Παναθηναϊκός δεν ήθελε να χαλάσει τις καλές εντυπώσεις από την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό. Νίκησε σχετικά εύκολα τον μαχητικό ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 81-61, ολοκλήρωσε ιδανικά το 2013 και πλέον στρέφεται στην πρεμιέρα του Top 16 τη δεύτερη μέρα του νέου έτους.

Ο Τζέιμς Γκιστ με 15 και ο Στεφάν Λάσμε με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ 9 πόντους και ισάριθμες ασίστ είχε ο Διαμαντίδης που… έπαιξε και για τον απόντα Ούκιτς. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε από το «Δικέφαλο του Βορρά». Εορταστικό το κλίμα στο ΟΑΚΑ με πολλές οικογένειες και παιδιά.

Το ματς

Χαλαρός μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Με κύριους άξονες τον… παλιόφιλο Μπόγρη και τον Τσαϊρέλη, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε τον έλεγχο (8-12) και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 8-1 και στο +4 (16-20). Οι «πράσινοι» επέστρεψαν αγριεμένοι από την ανάπαυλα. Έχοντας αφετηρία την άμυνά τους και με ορεξάτο τον Γκιστ στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 10-0 (26-20). Παρά τις προσπάθειες των Πέιν και Κούπερ, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο με τους Λάσμε και Μπράμο να μπαίνουν στην εξίσωση και να ανεβάζουν τη διαφορά στο +11 (42-31) πριν το 42-33 του ημιχρόνου.

Με πέντε προσωπικούς πόντους του Φώτση ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 52-38 στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, αλλά το ματς είχε… «ψωμί» ακόμη. Ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και με τρίποντα από Κασελάκη και Δέδα πλησίασε στους πέντε (56-51). Ο Μπατίστ με ένα γκολ-φάουλ και μια τάπα στον Πέιν που οδήγησε σε αιφνιδιασμό με τον Μπράμο «ξεκόλλησε» την ομάδα του, που έκλεισε την περίοδο σε διψήφια διαφορά, 63-53. Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκεφτούν την ανατροπή. Η διαφορά έφτασε και στο +20 για τους πρωταθλητές.

Δεκάλεπτα: 16-20, 44-33, 63-53, 81-61.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Κάρι 9, Μπατίστ 5, Φώτσης 7, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 15, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6, Αποστολίδης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11, Κούπερ 13, Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 15, Δέδας 3, Καλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 5, Λιάπης, Κόνιαρης.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Καλδίρης, Πουρσανίδης Κ.

Πηγή: sport-fm.gr

Η Διευθύντρια του δημ σχολείου Κα Ε. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ευχαριστεί τον ευγενή χορηγό του σχολείου Δ.ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟ

Η Διευθυντήρια του δημ σχολείουΝεοχωρίου  Κυρία Ευγενία Αλεξανδροπούλου   με γραπτή επιστολή που ακολουθεί, ευχαριστεί θερμά  τον συγχωρια...