Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2010

ΠΑΟΚ -ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1(Τελικό)

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας διεκδικούν ΠΑΟΚ και ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, με τους γηπεδούχους να θέλουν τη ρεβάνς για τον περσινό, ταπεινωτικό αποκλεισμό από τη διοργάνωση (ήττα 4-0 στους Ζωσιμάδες)...

Μπροστά στο σκορ με
2-1 ο «Δικέφαλος» με αυτογκόλ του Βάντερσον στο 3' -ο οποίος γύρισε στον Σικαλιά, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να στοπάρει και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του- και τέρμα του Αθανασιάδη στο 42'.

Μείωσε για τον ΠΑΣ ο Μπακαγιόκο στο 53'.

93'Λήξη του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ παίρνει την πρόκριση.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο.

88' Κίτρινη κάρτα στον Βιερίνια για φάουλ στον Μπακαγιόκο.

84' Καταπληκτική ενέργεια του Μπακαγιόκο ο οποίος θα περάσει δύο παίκτες από δεξιά, θα κάνει την σέντρα για να διώξει σε κόρνερ ο Χαλκιάς.

79' Μακρινό σουτ του Φωτάκη, δεν ανησυχεί ο Σικαλιάς.

77' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φιλομένο στην θέση του Σαλπιγγίδη.

70΄Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ Ο Ανδράλας στη θέση του Κυριάκου και ο Βαγγελής στη θέση του Ντε Βισέντι

69΄ Ευκαρία για τον ΠΑΣ Από εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου προβολή του Ντε Βισέντι που δεν βρίσκει στόχο

62΄ Αλλαγή για τον ΠΑΣ Στη θέση του Σιαλμά ο Τζάνης

53΄ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ 2-1 Ο Μπακαγιόκο εκμεταλλευέται το λάθος της άμυνας και πλασάροντας σωστα τον Χαλκιά μειώνει σε 2-1

49΄Κίτρινη κάρτα για τον Ντε Βινσέντι

46΄Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Κριστιάνο

46΄Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Ημίχρονο στην αναμέτρηση.

42' Φοβερό γκολ για τον ΠΑΟΚ! Οι παίκτες του «Δικεφάλου»… έκρυψαν την μπάλα, με τον Σαλπιγγίδη να βγάζει παράλληλα την ασίστ για τον Αθανασιάδη, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Σικαλιά και «έγραψε» το 2-0!

Μία φάση μετά από αρκετή ώρα, σε ένα ματς κακό, μέχρι στιγμής. Ο ΠΑΣ, παρότι δέχτηκε όπως δέχτηκε το γκολ, δεν δείχνει να έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα και πιέζει τον ΠΑΟΚ τα τελευταία λεπτά.

34' Δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Μπακαγιόκο εξαπολύει έναν «κεραυνό» λίγο έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά ο Χαλκιάς διώχνει ίσα-ίσα για να πάει η μπάλα στο δεξί, κάθετο δοκάρι.

22' Εκτέλεση φάουλ από τον Κυριάκο, ο Χαλκιάς έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ.

18' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Μπουσαϊντί, ο οποίος φαίνεται να έχει υποστεί θλάση. Ο Σαβίνι πέρασε στη θέση του.

13' Ο Σιαλμάς βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά ο Κοντρέρας, πριν ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ γίνει επικίνδυνος, τον «κόβει».

6' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να διπλασιάσει τα τέρματά του! Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τσιρίλο πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής του ΠΑΣ, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σικαλιά, που βρισκόταν εκτός θέσης.

3' Απίστευτο γκολ δέχτηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Βάντερσον γύρισε την μπάλα με δύναμη στον Σικαλιά, ο οποίος δεν καταφέρε να την στοπάρει και αυτή πέρασε κάτω από τα πόδια του, για το 1-0 του ΠΑΟΚ!

1' Tο παιχνίδι ξεκίνησε!