Παρασκευή 6 Απριλίου 2012

Παναθηναϊκός - Μακάμπι 86-85

Παναθηναϊκός - Μακάμπι 86-85Με τη "σφραγίδα" του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 86-85 τη Μακάμπι, έκανε το 3-2 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για το Final-4 της Κωνσταντινούπολης μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι. Για 11η φορά στο κορυφαίο ραντεβού της Ευρώπης ο ΠΑΟ, που πάει για το 7ο τρόπαιο (video)

Nightly Notable: Greens answer από Euroleague_Basketball
Ο Παναθηναϊκός έχοντας περίπου 20.000 κόσμο στο πλευρό του επικράτησε με 86-85 της Μακάμπι μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Αυτή η νίκη είχε αναμφισβήτητα τη "σφραγίδα" του αρχηγού του Παναθηναϊκού ο οποίος πέτυχε τις τελευταίες καθοριστικές βολές και έγραψε το τελικό 86-85 στα 5'' πριν το τέλος του αγώνα.
Η δεύτερη ήταν άστοχη, ο Μπουρστάιν έκανε το λάθος και τελικά ο Μπατίστ πήρε την μπάλα.
Στα 32'' πριν το τέλος του αγώνα ο Κώστας Καϊμακόγλου αστόχησε σε δύο βολές, μιμούμενος τον Μάριτς που είχε χάσει κι αυτός νωρίτερα ένα ζευγάρι. Τελικά στην επίθεση που ακολούθησε η Μακάμπι έχασε το σουτ και ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές έκανε το 83-79 στα 15'' πριν το τέλος.
Ο Μπλου έδωσε και πάλι πνοή στη Μακάμπι, καθώς με καλάθι και φάουλ στα 12'' πριν το τέλος έφερε το ματς στον πόντο (83-82), ενώ ο Διαμαντίδης ένα δευτερόλεπτο αργότερα έγραψε το 85-82.
Στην επόμενη επίθεση, ο Οχαγιόν κέρδισε βολές σε σουτ τριών πόντων από τον Περπέρογλου κι έχοντας 3/3 στα 9,8'' πριν το τέλος έγραψε το 85-85.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Διαμαντίδη, Μπατίστ, Σάτο, Καλάθη και Σμιθ θα ξεκινήσει το ματς ο Παναθηναϊκός, ενώ η Μακάμπι μπήκε στο παρκέ με τους Σμιθ, Οχαγιόν, Μπλου, Λάνγκφορντ και Σχορτσανίτη.
Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τους "πράσινους" οι οποίοι αστόχησαν σε τρία διαδοχικά σουτ πριν ο Μάικ Μπατίστ γράψει το 2-4 στο 2ο λεπτό του αγώνα. Οι "πράσινοι" μετά το πρώτο διερευνητικό δίλεπτο έπαιξαν καλύτερα στην επίθεση και με τον Μπατίστ να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο καλάθι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-6. Ο Αμερικανός ήταν η κύρια επιθετική αιχμή για τους "πράσινους", ενώ η Μακάμπι έπαιρνε πόντους από τους Χέντριξ και Οχαγιόν (12-13 στο 6').
Το πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ήταν κυρίως αμυντικό, καθώς οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να αιφνιδιάσουν με ντράιβ και τα κατάφερναν. Από την άλλη, οι "πράσινοι" είχαν και πάλι θέμα με τις βολές (1/2 από Καλάθη και Σάτο). Ο Διαμαντίδης έκανε το 18-17, ενώ ο Μπουρστάιν έγραψε το 18-20 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Με Διαμαντίδη και... κόσμο ξέφυγε

Με το ξεκίνημα της β' περιόδου, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τους Γιασικεβίτσιους και Βουγιούκας που έκαναν το 22-22 στο 12ο λεπτό. Στη συνέχεια έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα, ενώ η Μακάμπι παρουσιαζόταν πολύ καλή αμυντικά, κρατώντας τους γηπεδούχους μακριά από το καλάθι, είτε με φάουλ, είτε με κλεψίματα.
Στο 15' ο Μπλατ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και οι "πράσινοι" το εκμεταλλεύτηκαν ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο σκορ με 6 πόντους διαφορά (30-24), μετά από φόλοου του Διαμαντίδη που είχε βάλει και τις βολές. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, σκόραρε, επαιρνε ριμπάουντ και γενικότερα έδινε ρυθμό στην ομάδα του. Ο ίδιος μάλιστα έγραψε το 34-26 στα 3.30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, υποχρεώνοντας τον Μπλατ να επαναφέρει τον Σχορτσανίτη στο παρκέ.
Ένα τρίποντο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφερε για πρώτη τη διαφορά στο +9 (37-28) για τον Παναθηναϊκό που έχοντας και ένα κατάμεστο γήπεδο στο πλευρό του, έδειξε να ξεφεύγει. Οι Ισραηλινοί πλέον έστελναν την μπάλα στη ρακέτα όπου ο "Σόφο" με 3/4 βολές μείωσε σε 39-31, κερδίζοντας και τα φάουλ από τους αντιπάλους του.
Τελικά, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 41-32 και να ελέγχει πλήρως τα ριμπάουντ (22-13). Η αχίλλειος πτέρνα για τους παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν οι ασίστ (4-11) καθώς έδιναν τη δυνατότητα στην ομάδα της Μακάμπι να δημιουργεί.

Αντέδρασε πολύ γρήγορα

Πιο αποφασιστικός σε σχέση με το α' ημίχρονο μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός. Με καλάθια από τους Περπέρογλου και Διαμαντίδη να σκοράρουν βρέθηκε στο +12 (46-34) στο 21ο λεπτό του αγώνα.
Δεν πρόσεξε όμως την άμυνα του και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών δέχτηκε ένα γρήγορο και εκκωφαντικό 10-0 από την Μακάμπι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Οχαγιόν ο οποίος μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση βρέθηκε μόνος του έξω από τα 6.75μ. Μάλιστα, η Μακάμπι ισοφάρισε σε 46-46, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 7-0 χάρη σε δύο μακρινά σουτ των Περπέρογλου, Γιασικεβίτσιους και ένα τρίποντο του Καϊμακόγλου που έκανε χιλιάδες κόσμου να πανηγυρίζουν όρθιοι.
Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Μπλατ, ο Περπέρογλου με τρίποντο έγραψε το 56-46 (το σερί έφτασε στο 10-0), ενώ με ένα πολύ δύσκολο εύστοχο σουτ δύο πόντων ο Βουγιούκας έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 12 πόντους (62-50), πριν τελικά ο Μπουρστάιν κάνει το 62-53 του γ' δεκάλεπτου.

Κλασσικά ντέρμπι στο τέλος

Στο δ΄ δεκάλεπτο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού λίγο πιο απελευθερωμένοι από το άγχος, καθώς είχαν και το προβάδισμα και τον κόσμο με το μέρος τους. Προηγήθηκαν με 64-54 και 66-56, όμως η Μακάμπι δεν τα παράτησε ούτε σε εκείνο το σημείο. Έχοντας τον Σχορτσανίτη στην πεντάδα της μείωσε σε 66-58.
Πάντως, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 70-58 μετά από ένα συγκλονιστικό κάρφωμα του Λόγκαν κι ένα λέι απ του Μάριτς που είχε μπει για να δώσει ανάσες στον Μπατίστ. Στα 4.30'' πριν το τέλος η Μακάμπι μετά από τρίποντο του Μπλου πλησίασε ξανά στους 8 (73-65).
Στο 36' ο Μπλου με δύο συνεχόμενα δικά του καλάθια έβαλε και πάλι φωτιά στο παιχνίδι (όπως ακριβώς είχε κάνει και στο δεύτερο ματς). Μείωσε σε 73-67 ενώ ο Λάνγκφορντ κατέβασε τη διαφορά και στους 5 (74-69). Ο Παναθηναϊκός έδειξε ψυχραιμία για λίγο και στο 38' ο Μάριτς έκανε το 79-72, όμως ο Σμιθ απάντησε αμέσως.
Ο Διαμαντίδης έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι (81-74) τελικά ο Λάνγκφορντ στα 53'' πριν τη λήξη του αγώνα έγραψε το 81-79, προσφέροντας... απανωτά εγκεφαλικά στο ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-32, 62-53, 86-85.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 5, Περπέρογλου 9(1), Μπατίστ 8, Λόγκαν 4, Σάτο 1, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 25(2), Βουγιούκας 8, Καλάθης 4(1), Σμιθ 2, Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτσιους 13(1).
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 8, Σμιθ 9, Μπλου 14(1), Ελιάχου 4, Μάλετ, Πνίνι 9(2), Μπουρστέιν 10(2), Οχαγιόν 10(2), Τζέιμς 2, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 11(1).