Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 2010

Ήττα με 3-0 για την ΑΕΚ από την Αντερλεχτ

Με το αριστερό ξεκίνησαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των ελληνικών ομάδων στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 από την Αντερλεχτ στις Βρυξέλλες. Tο σκορ άνοιξε ακριβώς με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου της αναμέτρησης με τέρμα που πέτυχε ο Μπουσουφά.

Το 2-0 έγινε στο 70 όταν, μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ από τον Λαγό, ο Μπουσουφά έδωσε στον Λουκάκου και αυτός με διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιούχαζ με εντυπωσιακή γυριστή προβολή από εκτέλεση φάουλ του Μπουσουφά από τα δεξιά έγραψε το 3-0.

Μεγάλο πλήγμα αποτέλεσε για την ΑΕΚ η αποχώρηση του Σκόκο από τον αγώνα, εξαιτίας τραυματισμού στο 20ο λεπτό. Ο Σκόκο αντικαταστάθηκε από τον Μπερνς δύο λεπτά αργότερα.
Άντερλεχτ-ΑΕΚ 3-0

Γκολ: 31' Mπουσουφά, Λουκάκου, Γιούχας