Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Ο πιστολέρο έσπασε παράδοση 50 ετών στo Κλ. Βικελίδης

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε απέναντι στον Άρη ο Πανιώνιος, που με τον Κώστα Μήτρογλου να... «πυροβολεί» δύο φορές στο ντεμπούτο του με την «κυανέρυθρη» φανέλα επικράτησε με 2-0 της ομάδας του Έκτορ Ραούλ Κούπερ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αναζητώντας το γρήγορο γκολ που θα «λύσει» τα πόδια τους. Οι ευκαιρίες των πρώτων λεπτών δεν απέδωσαν καρπούς ωστόσο, όταν ήρθε η σειρά των «κυανέρυθρων» να απειλήσουν η κατάληξη ήταν διαφορετική.

Ο Κώστας Μήτρογλου (στο ντεμπούτο του) στο 18ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Οριόλ και με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Πανιώνιου. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, το γήπεδο… έγειρε ωστόσο η άμυνα των φιλοξενούμενων βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα, ενώ το ίδιο ισχύει για τον πολύ καλό για ένα ακόμα παιχνίδι Γιούργκεν Μάχο.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να στέκεται πολύ καλά. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων σταματούσαν είτε στην άμυνα του Πανιωνίου είτε στον Αυστριακό πορτιέρο, την ώρα που κάθε αντεπίθεση της ομάδας του Τάκη Λεμονή «μύριζε» γκολ.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και με τον Άρη να τα παίζει όλα για όλα, οι «κυανέρυθροι» βγήκαν στην κόντρα επίθεση, ο Γουνδουλάκης βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Μήτρογλου που από πλάγια θέση νίκησε τον Σηφάκη και «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί πως με τη νίκη αυτή, ο Πανιώνιος σπάει παράδοση 50 ετών καθώς δεν είχε κερδίσει για μισό αιώνα τους «κίτρινους» στην Θεσσαλονίκη.

Το live της αναμέτρησης:

93' Τέλος του αγώνα.

90+1' ΓΚΟΛ! Ο Μήτρογλου πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και κλειδώνει τη νίκη του Πανιωνίου.

90' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο.

89' Σουτ του Νέτο, διώχνει ο Μάχο.

84' Κεφαλιά από τον Λαζαρίδη, η μπάλα φεύγει άουτ.

82' Ο Πορτίγια περνά στην θέση του Τόχα. Ντεμπούτο για τον άσο του Άρη.

81' O Τσότσαλιτς αφήνει την θέση του στον Αναστασόπουλο.

72' Σέντρα σουτ του Γουνδουλάκη διώχνει με δυσκολία ο Σηφάκης.

68' Ο Ριέρα σουτάρει, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

67' Ο Αραβίδης στην θέση του Κατίδη.

66' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη.

64' Σουτ του Τόχα, διώχνει ο Μάχο.

63' Ο Σάμαρης αντικαθιστά τον Μπάλαμπαν.

58' Ο Τσεσνάουσκις στην θέση του Καζναφέρη.

56' O Γουνδουλάκης στην θέση του Κουμορτζί.

50' Κεφαλιά από τον Τσέζαρεκ, η μπάλα περνά άουτ.

46' Σέντρα στην επανάληψη.

45+2' Τέλος του αγώνα.

43' Ο Λάτκα διώχνει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Νέτο.

42' Κίτρινη κάρτα στον Τσότσαλιτς.

41' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ.

35' Ο Άρης πιέζει με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν.

28' Νέα κεφαλιά του Λαζαρίδη περνά άουτ.

23' Ο Χαβίτο σουτάρει, μπλοκάρει ο Μάχο.

18' ΓΚΟΛ! Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Πανιώνιος παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Κώστα Μήτρογλου.

16' Κεφαλιά του Λαζαρίδη, διώχνει σε κόρνερ ο Μάχο.

15' Όσο περνά η ώρα οι γηπεδούχοι αυξάνουν την πίεση τους.

5' Πιέζει ο Άρης σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά.

2' Σουτ του Μίσελ διώχνει ο Μάχο.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Έκτορ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Τόχα, Τσέζαρεκ, Κατίδης, Φατί, Μίσελ, Καζναφέρης, Χαβίτο, Λαζαρίδης.

Πανιώνιος (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γιόνσον, Κοντοές, Λάτκα, Σιόβας, Όμο, Τσότσαλιτς, Κουμόρτζι, Ριέρα, Μήτρογλου, Μπάλαμπαν.

Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Μπιτσίδης (Θράκης), Μαγιάννης (Άρτας)